zawał mięśnia sercowego

Niepokój, ból w klatce piersiowej, lęk to kilka objawów, które mogą świadczyć o uszkodzeniu mięśnia sercowego. Co zrobić, gdy mamy do czynienia z takimi objawami? O tym, w dzisiejszym artykuł.

Problem zawałów w Polsce

W Polsce ten problem dotyka aż 100 tys. osób rocznie. Ta statystyka pokazuje, że problem jest dość poważny, jednak możemy temu zaradzić chociażby prowadząc zdrowy styl życia. W dzisiejszych czasach bycie „fit” jest w modzie, dlatego nie należy unikać uprawiania sportu.
Osoby z liczną nadwagą, brakiem aktywności fizycznej, nadciśnieniem tętniczym, nadużywający alkoholu i papierosów oraz z chorobami genetycznymi, do jakich należą choroby serca, mają większe predyspozycje do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Zawał mięśnia sercowego – co to jest?

Zawał to inaczej niedokrwienie danej części mięśnia sercowego, powstaje ono na skutek oderwania blaszki miażdżycowej naczynia wieńcowego, które następnie klinuje się zamykając dopływ krwi. W wyniku przedłużającego się niedokrwienia, fragment mięśnia sercowego obumiera. Serce staje się niewydolne, powstają bóle w klatce piersiowej, najczęściej o charakterze pieczenia lub ucisku i mogą promieniować to lewej kończyny górnej, żuchwy oraz pleców. Osoba z takimi objawami bardzo często odczuwa strach, jest niespokojna o swoje życie. Stały kontakt oraz rozmowa nie poprawi samopoczucia, jednak poczucie bezpieczeństwa z pewnością uspokoi uczucie lęku. Zdarzają się również wymioty.

Zawał serca – jak udzielić pierwszej pomocy?

Przede wszystkim musimy powiadomić Zespół Ratownictwa Medycznego o zaistniałej sytuacji. Należy zadzwonić na numer alarmowy 999, podać miejsce zdarzenia oraz objawy. Dyspozytor medyczny zbierze wywiad od zgłaszającego na temat stanu osoby, przewlekłych chorób, uczulenia na leki. Jeżeli zgłaszający ma przy sobie ciśnieniomierz, warto zmierzyć ciśnienie poszkodowanej osobie. Ciśnienie tętnicze krwi zazwyczaj jest podwyższone. Pozycja półsiedząca zapewni zmniejszenie ilości dopływu krwi do serca, co spowoduje zmniejszenie jego obciążenia. Osoba z objawami zawału może odczuwać duszność, dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza.

Jednak powyższe objawy nie zawsze idą w parze. W zawałach dolnej ściany serca najczęściej występują dolegliwości bólowe brzucha.

Jak działa nitrogliceryna?

Często spotykam się ze zdaniem „doktor mówił, że jak będę się źle czuła, to mam sobie psiknąć nitroglicerynę pod język…” Drogi czytelniku wyjaśnię pokrótce jak działa nitrogliceryna (NTG).

Nitroglicerynę najczęściej możemy spotkać pod nazwą Nitromint i występuje w postaci sprayu oraz tabletek podjęzykowych. Wchłania się poprzez śluzówkę pod językiem. Działa po 1-2 minutach od podania i utrzymuje się w organizmie przez 30-60 minut. Lek ten rozszerza naczynia krwionośne, głównie żylne, co zmniejsza obciążenie wstępne, a tym samym zużycie tlenu w mięśniu sercowym. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nie wolno podawać tego leku, gdy ciśnienie skurczowe jest mierzalne <90 mm Hg. Nie jest zalecane, aby stosować jakiekolwiek lek przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego!

Dlaczego osoby starsze miewają częste omdlenia??

Najczęściej bywa, że takie osoby kiedy źle się czują aplikują sobie Nitroglicerynę pod język ,w efekcie czego dochodzi do nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz omdlenia.

Zawał serca jest nagłym stanem zagrożenia życia! Nie bagatelizuj tego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *